Zanim kupimy chomika

Udostępnij znajomym:

chomik1

Mam delikatną, aksamitną sierść, bardzo pakowne worki policzkowe, oczka jak koraliki, krótki ogonek. I choć przypominam małą pluszową maskotkę, gorąco proszę, abyście mnie tak nie traktowali, bo podobnie jak Wy jestem żywym stworzeniem, które potrzebuje właściwego traktowania. Klatka albo akwarium niewielkich rozmiarów z ziarnem wsypywanym raz na tydzień to zdecydowanie za mało – Być może taki apel wystosowałyby niektóre chomiki do swych właścicieli, gdyby mogły mówić. Niestety nie mogą i dlatego nie wszystkie żyją w  należytych warunkach. To małe i urocze zwierzątka, owszem, co jednak nie oznacza, że o  małych potrzebach  pielęgnacyjnych. Chomiki, jak i  inne zwierzęta, potrzebują dobrze urządzonego miejsca do spania i zabawy, odpowiedniego pożywienia, wody oraz wybiegu. Dziś garść informacji wstępnych, czyli co powinniśmy wiedzieć, zanim staniemy się opiekunami chomika.

Po pierwsze: chomiki nie żyją zbyt długo. 2-3 lata to średnia długość ich życia, co oznacza, że dość szybko przyjdzie nam się pożegnać z naszym zwierzątkiem.

Po drugie: prowadzą one nocny tryb życia. W dzień muszą mieć zapewniony spokój, żeby mogły się wyspać. Buszują w nocy, nie rzadko hałasując, gdy kręcą się w kołowrotku. Jeśli zatem zdecydujemy się na przygarnięcie chomika, liczmy się z tym, że dopiero w  późnych godzinach wieczornych będzie on skory do zabaw z nami. W dzień go nie wybudzajmy, gdyż niekorzystnie przełoży się to na długość jego życia.

Po trzecie: chomiki są zwinne i ciekawskie, wejdą więc do każdej dziury, którą napotkają. W trosce o bezpieczeństwo swojego podopiecznego nie spuszczajmy go z oka, gdy chodzi sobie po mieszkaniu.

Po czwarte: chomik to gryzoń, czyli będzie gryzł to, co znajdzie się na jego drodze, w  tym różnego rodzaju kabelki. Nie chcemy narazić swojego chomika na porażenie prądem, a  przy tym zależy nam na nietkniętych przewodach elektrycznych? Zadbajmy o to, by nie znalazły się w jego zasięgu.

Po piąte: chomiki nie wymagają dużych nakładów finansowych. Najwięcej pieniędzy wydamy na klatkę i jej wyposażenie. Co jakiś trzeba będzie kupować trociny i  suchą karmę. Zwierzęciu musimy jednak poświęcić swój czas: regularnie sprzątać klatkę, często też wymieniać wodę i  jedzenie oraz wypuszczać, aby mogło sobie swobodnie pobiegać.

I po szóste już: chomiki źle znoszą towarzystwo innych chomików, dlatego kupno dwóch zwierzątek nie jest dobrym pomysłem, jeżeli mamy tylko jedną klatkę. Będą się zaciekle gryzły, co może się dla nich skończyć tragicznie.

Jeśli zapewnimy chomikowi właściwe warunki do życia, zyskamy wspaniałego towarzysza. Ogromną radość sprawi nam głaskanie oswojonego zwierzątka albo obserwowanie, jak je z apetytem podawane mu pożywienie. Właścicielom chomików nie muszą o tym mówić, a ci, którzy się dopiero nimi staną, sami się o tym lada moment przekonają.

Autor: Mariola RokickaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebooku…
…i otrzymuj ciekawe informacje ze świata zwierząt, porady, zdjęcia i śmieszne filmy prosto na swoją tablicę :)