Wybór chomika

Udostępnij znajomym:

wybor-chomika2

Wybór chomika jest niezwykle trudny – wszystkie urzekają swoim wyglądem: zarówno syryjskie, jak i dżungarskie. To najpopularniejsze gatunki tego zwierzątka. Chomik syryjski jest większy, osiąga ok. 15 cm długości, a jego sierść ma z reguły złocistą, brązową lub kremową barwę. Najczęściej spotyka się chomiki syryjskie o krótkiej sierści i czarnych oczach. Zdarzają się również odmiany o oczach czerwonych i długowłose – te ostatnie wymagają czesania futerka miękką szczotką.

Chomik dżungarski jest sporo mniejszy – jego długość wynosi ok. 9 cm, a wyróżnia go ciemniejsza pręga na srebrnym albo popielatym grzbiecie. Ruchliwe są zarówno pierwsze, jak i drugie, z tym że chomiki dżungarskie nieco trudniej oswoić.

Jeśli chodzi o płeć, to nie ma większej różnicy między posiadaniem samca a samiczki. Większe znaczenie dla zachowania się chomika ma jego temperament i traktowanie przez właściciela.

Skąd wziąć chomika? Pytanie wydaje się banalne, bo przecież niemal każdy sklep zoologiczny ma chomiki w swojej ofercie. W istocie jednak dotyka ważnej kwestii, czy kupowanie gryzoni w sklepach zoologicznych jest rozsądne. Trudno podejrzewać każdy sklep o pozyskiwanie chomików z tzw. „rozmnażalni”, gdzie są one bardzo źle traktowane i gdzie uzyskuje się nierzadko zwierzęta z wadą genetyczną z uwagi na dokonywane krzyżówki i chów wsobny (łączenie osobników spokrewnionych). Niemniej zawsze istnieje ryzyko, że kupując chomika, napędzamy działanie takiej pseudohodowli nastawionej tylko i wyłącznie na zysk.

Usłyszeć można też opinię, że w ogóle nie powinno się trzymać w domu chomików, ponieważ męczą się w nienaturalnych warunkach, zatem bez względu na źródło pozyskiwania gryzoni kupowanie chomików tylko im szkodzi.

Najlepszym wyjściem z sytuacji wydaje się adoptowanie zwierzątka, które właściciel chce/musi oddać komuś innemu, i stworzenie mu warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych (tereny półpustynne, duże powierzchnie do biegania). W ten sposób  sklepy zoologiczne na nas nie zarobią. Być może nie mając chętnych na chomiki, nie będą wspierać ich masowego rozmnażania. My natomiast pomożemy zwierzęciu potrzebującemu nowego opiekuna.

Autor: Mariola RokickaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebooku…
…i otrzymuj ciekawe informacje ze świata zwierząt, porady, zdjęcia i śmieszne filmy prosto na swoją tablicę :)