Owczarek Niemiecki

Udostępnij znajomym:

owczarek-niemiecki1

Honoré de Balzac- jeden z najważniejszych powieściopisarzy europejskich stwierdził kiedyś, że „prawdziwe szczęście jest rzeczą wysiłku, odwagi i pracy”.  Wypowiadając te słowa raczej nie zdawał sobie sprawy jak dobrze podsumował charakter… owczarka niemieckiego- wybitnego psa, stworzonego do zadań specjalnych.

Historia

Wbrew pozorom owczarek zwany „wilczurem” nie ma wspólnego z wilkiem więcej niż każda inna przeciętna rasa. Te, jakże popularne psy mają dość krótką historię, która swój początek bierze nie w lesie, lecz w gospodarstwach pasterzy. Chcąc otrzymać idealnego psa do pilnowania stad owiec krzyżowali oni poszczególne rasy aż do uzyskania właśnie owczarka. Od końca XIX w. był więc niemieckim psem pasterskim i tak też jest klasyfikowany do tej pory. Jednakże rasa o tak bogatym charakterze i szerokim zestawie umiejętności nie mogła zbyt długo ograniczać się do wykonywania jednego zadania. Gdy tylko pojawiła się potrzeba związana ze wzrostem przestępczości w Europie Środkowej, owczarki niemieckie rozpoczęły swoją policyjną karierę.

Wygląd

Ciało owczarka niemieckiego podobne jest do wilczego- długie, umięśnione z puszystym ogonem. Męscy przedstawiciele tej rasy osiągają nawet 65 cm wzrostu i ważą do 40 kg, suczki są średnio 5 cm niższe i 8 kg lżejsze. Dzikiego charakteru  psu dodaje też wąska głowa ze spiczastymi uszami i masywne łapy. Istnieją dwie odmiany owczarka niemieckiego- krótko- i długo- włosa. U każdej szata jest bardzo gęsta i dwuwarstwowa, co przystosowuje psa do wodnych przedsięwzięć. Oba typy nie nadają się dla alergików.  Owczarek najczęściej występuje w czarnej barwie podpalanej z regularnymi rudawymi plamami.

Pielęgnacja i zdrowie

Pielęgnacja psa nie jest skomplikowana- wystarczy go czesać raz w tygodniu, choć w okresie linienia warto to robić częściej. Oprócz szczotkowania  zaleca się też kąpiele 2 razy w roku, w razie potrzeby częściej, ale bez przesady. Przechodząc do kwestii zdrowia – owczarek niemiecki został przez naturę dość niefortunnie obdarowany zbyt małym w stosunku do masy ciała przewodem pokarmowym. Zwiększa to ryzyko chorób tego układu np. skrętu żołądka. Następnym schorzeniem, które pojawia się u przedstawicieli tej rasy jest dysplazja stawów biodrowych, czasem też łokciowych.  Szczególnej uwagi wymagają też oczy owczarka- starcza ślepota może uniemożliwić im spełnianie się w pracy.

Temperament

A to właśnie praca stanowi prawdziwe powołanie owczarka- psa wszechstronnego, radzącego sobie w wielu wyczynowych zadaniach. Jako pies aktywny i wytrwały może być nauczony wielu różnorodnych umiejętności, choć jego droga do osiągnięcia szczytu możliwości bywa trudna. Przedstawiciele tej rasy potrzebują dużo ruchu i ćwiczeń, szkolić należy je od pierwszych miesięcy życia- tylko tak staną się posłusznymi i zrównoważonymi towarzyszami. Z natury owczarek jest bowiem niezależny i pewny siebie, chadza własnymi ścieżkami, nieułożony często sprawia problemy wychowawcze z agresją, szczególnie wobec innych psów, włącznie.  Owczarka warto więc dobrze wyszkolić, aby mógł popisać się wszystkimi swoimi talentami.

Użytkowość

Owczarek niemiecki nie jest typem kanapowca- przez lata swojej niezmordowanej służby wyrobił sobie miano najwybitniejszego psa pracującego. Działa u boku służb specjalnych, a w szczególności policji- tropi i ściga przestępców, bierze udział w akcjach ratowniczych. Świetnie też wypełnia rolę psa stróżującego posiadłości rodzin, broniącego swoich właścicieli. O wielozadaniowości tej rasy świadczy również fakt, że jej reprezentanci bywają też psami asystującymi.

Owczarek bohater

Ratowanie ludzi, odszukiwanie zaginionych, tropienie przestępców to codzienność dla wielu owczarków niemieckich, dlatego też zapewne tylko niewielki procent z ich dokonań jest nagłaśniany. Oto ich przykłady:

– W Gnieźnie na początku czerwca policja dostała zgłoszenie o potrąconym yorku leżącym na jezdni. Zanim dotarła na miejsce poszkodowanym psem zainteresował się bezpański owczarek niemiecki- chcąc bronić mniejszego kolegę położył się na ulicy tak, aby zatrzymać ruch i czekał tam aż do przyjechania służb.

– Owczarek niemiecki Major od lat pracuje w poznańskiej policji i wykazał się w niej już wiele razy. Największe uznanie zdobył jednak, gdy pewnego dnia znalazł w lesie wycieńczonego bezdomnego człowieka, który bez jego interwencji najprawdopodobniej by umarł.

– Gdy warsztacie właściciela Buddy’ego, Bena Heinrichsa (na Alasce) wybuchł pożarł, pies doprowadził na miejsce pomoc.

Owczarek niemiecki w kulturze

O tytuł najsławniejszego polskiego psa z całą pewnością mógłby powalczyć znany nam wszystkim „Szarik” – jeden z jakby nie było głównych bohaterów „Czterech pancernych i psa”. W rzeczywistości czworonoga, który nieraz uratował skórę polskim brygadzistom zagrały aż 3 psy omawianej przez rasy.  Następnym owczarkiem z PRL-owskiego ekranu jest Cywil z  „ Przygód psa Cywila”. Serial opowiada o przyjaźni milicjanta z psem z licznymi zagadkami kryminalnymi w tle. Idąc dalej czy jest jeszcze ktoś, kto nie zna „Komisarza Rexa”? Jeśli nie, to na pewno conajmniej kojarzy polską wersję serialu- „Komisarza Aleksa”.

W skrócie

Owczarki niemieckie to jedne najczęściej spotykanych obecnie psów na świecie. Powodem popularności tej rasy jest zapewne jej powołanie do różnorodnej pracy. Owczarki szczególnie wsławiły się jako psy policyjne. Właściciel owczarka niemieckiego powinien być gotowy zapewnić psu odpowiedną dawkę ruchu i pamiętać o szkoleniu go od szczeniaka. Przedstawiciele tej rasy są więc polecane osobom aktywnym i konsekwentnym. Na owczarka niemieckiego nie powinni się za to decydować ludzie zapracowani, często nieobecni, mieszkający w mieszkaniach i nielubiący ruchu. Owczarek to pies wyjątkowy, który zasługuje na specjalne traktowanie.

Autor: Dominika DąbrowskaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebooku…
…i otrzymuj ciekawe informacje ze świata zwierząt, porady, zdjęcia i śmieszne filmy prosto na swoją tablicę :)