Mops

Udostępnij znajomym:

mops1

Mopsy to już wręcz kultowe pieski do towarzystwa. Od tysięcy lat są cenione wśród najwyższych sfer społecznych za swoje oddanie i gotowość do życia zgodnie z ludzkim rytmem. Zachwycają swoją inteligencją i dostojeństwem. Co więcej, nadają się dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na większego pupila. Opieka nad mopsem nikomu nie sprawi trudności, choć trzeba docenić jego szlachetność.

Historia

Historia mopsa sięga starożytności, dlatego też zawiera wiele niewiadomych. Zapewne psy te są potomkami mastifów, od których przejęły wiele charakterystycznych cech. Mówi się, że były hodowane w Chinach na dworze cesarskim dynastii Sung. Nie można było mieć ich nigdzie indziej pod karą śmierci. O psach tej rasy pisał nawet Konfucjusz w 551 r. p.n.e. Oprócz tego mopsy były też pupilami buddyjskich mnichów. Z Chin do Europy przywędrowały w XV wieku na statkach Portugalczyków lub Holendrów handlujących z Chinami. Na Starym Kontynencie szybko zdobyły uznanie. W XV, XVI wieku i później powstało wiele portretów ważnych osobistości trzymających mopsa na rękach. Ich przykłady to np. portret markizy de Pontejos namalowany przez Jose de Goya w 1785 r. i podobizna madame de Pompadour. W Polsce jeden z mopsów towarzyszy na portrecie Annie Orzelskiej- córce Augusta II Mocnego, rasa ta zadomowiła się też na dworze króla Stanisława Augusta. Szlachetność mopsów sprawiła, że przez setki lat przetrwały w swojej niezmienionej formie. Mopsy zostały oficjalnie przyjęte do rejestru ras w 1885 r. i zaklasyfikowane jako psy ozdobne i do towarzystwa.

Wygląd

Mopsy są małymi psami osiągającymi 30- 36 cm wzrostu i ważącymi do ok. 8 kg. Ich ciało jest dość kwadratowe i muskularne. Niektórzy uważają, że są słodkie i eleganckie, inni, że śmiesznie brzydkie. Na pewno można stwierdzić, że zmarszczki na krótkich pyszczkach mopsów nadają im niepowtarzalnego wyglądu. Mopsa z budowy zewnętrznej wyróżnia też skręcony ogon i aksamitne, małe uszka. Oprócz tego psy te cechują się szarym, brzoskwiniowym lub czarnym umaszczeniem o masce w ciemnej barwie.

Pielęgnacja i zdrowie

Pielęgnacja mopsów nie jest skomplikowana, ich szorstką sierść wystarczy sporadycznie czesać. Szczególnej troski wymagają jednak fałdki skóry na pyszczku psa. Należy je codziennie przemywać pilnując, by doschły. Inaczej mogą wdać się tam infekcje. Problematycznymi partiami ich ciał bywają również biodra- pies może zapadać na dysplazję stawów. Choć piękne, oczy psa często chorują na zapalenia rogówki. Mopsy cierpią też czasem na schorzenia związane z nietypową budową ich kuf np. przedłużone podniebienie miękkie, zapadanie tchawic, zbyt wąskie otwory nosowe. Przedstawiciele tej rasy są też podatne na otyłość, dobry właściciel powinien więc okiełznać apetyt swojego pupila. Mimo to pamiętajmy, że mopsy generalnie są psami zdrowymi, żyjącymi nawet dłużej niż 15 lat.

Temperament

Bycie psem do towarzystwa zobowiązuje. Mopsy uwielbiają znajdować się w centrum ludzkiej uwagi i dostawać dużo pieszczot. Choć to psy kanapowe, mają w sobie sporo wigoru i radości.  Może nie będą się rwać do intensywnego wysiłku, ale dobrą zabawą nigdy nie pogardzą. Oczywiście tylko wtedy, gdy będzie różnorodna, ponieważ powtarzalność ogromnie mopsa nudzi. Dlatego też nie jest chętny do nauki i potrzebuje konsekwentnego i cierpliwego trenera. Przedstawiciele naszej rasy są umiarkowanie przyjazne, nie wszczynają konfliktów z innymi zwierzętami. Jeśli chodzi o kontakt z człowiekiem to obcy ludzie nie powinni od nich oczekiwać niczego więcej niż tolerancji. Dzieci również znosi, ale tylko, gdy odpowiednio je traktuje. Cóż, mops to jednak pies luksusowy.

W skrócie

Mopsy to psy ozdobne i do towarzystwa doświadczone przez historię życiem wśród najwyższych sfer społecznych.  Jednak, mimo swojego przeznaczenia, nie lubią cały dzień leżeć na kanapie. Potrzebują umiarkowanie aktywnego właściciela mającego trochę czasu, by się z nimi pobawić. Polecany jest więc osobom spokojnym i niezapracowanym lubiącym spokojne spacery. Gotowym, by przez kilkanaście lat opiekować się tą elegancka istotką.

Autor: Dominika DąbrowskaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebooku…
…i otrzymuj ciekawe informacje ze świata zwierząt, porady, zdjęcia i śmieszne filmy prosto na swoją tablicę :)