Husky

Udostępnij znajomym:

husky2

Husky syberyjski uchodzi za rasę pełną wdzięku. Jego niebieskie oczy wzbudzają zachwyt u każdego a przyjacielskie usposobienie czyni go psem idealnym do towarzystwa. Ma jednak swój charakter. Uwielbia niezależność i samodzielność, co oznacza chęć „chodzenia własnymi ścieżkami” bez względu na to, jak bardzo jest przywiązany do swojego właściciela. Jego charakterystyczny wygląd zdradza pochodzenie z terenów Dalekiego Wschodu.

Historia

Pierwotnym przeznaczeniem tych psów było ciągnięcie sań na terenach mroźnej, pokrytej lodem i śniegiem Syberii. Ówczesny lud Czuczków, który zamieszkiwał tamte tereny w co najmniej 200 r p.n.e., zajmował się ich hodowlą. Można więc stwierdzić, że od początku ich istnienia były psami hodowlanymi chociaż nie można wykluczyć ich pierwotnego pokrewieństwa z wilkiem. W 1925 r. rasa ta trafiła do Stanów Zjednoczonych i została objęta hodowlą. Od czego czasu stała się bardzo popularna nie tylko w Ameryce ale i Europie.

Wygląd

Husky jest psem średniej wielkości osiągającym od 53- 60 cm wielkości u psów i 51-56 cm
u suczek. Waga mieści się w przedziale 16- 27 kg. Sylwetka jest muskularna, raczej zwarta
i harmonijna. Oczy w kształcie migdała, skośnie osadzone w różnych odcieniach niebieskiego lub brązowego. Może zdarzyć się tak, że będzie miał dwie tęczówki innych kolorów (niebieską i brązową). Uszy są zawsze stojące, osadzone wysoko i blisko siebie.  Ogon jest mocno owłosiony. Jeśli chodzi o umaszczenie to wszystkie maści są dopuszczalne, jednak najczęściej spotyka się czarną sierść z białą maską na pyszczku i łapach. Włos jest średniej wielkości, miękki i prosty. Przystosowany do niekorzystnych warunków pogodowych (mróz, deszcz ale też i chroni przed upałami). Jego ruchy są lekkie, żwawe i nadzwyczaj eleganckie.

Pielęgnacja

Husky nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jednak jego grube futro domaga się częstego czesania, szczególnie w okresie linienia ( wiosna, jesień). Optymalnie jest rozczesywanie raz w tygodniu. Trzeba pamiętać również o tym, że husky nie jest przystosowany do chodzenia po powierzchniach gładkich dlatego do mycia w wannie niezbędna jest antypoślizgowa mata.

Temperament

Psy tej rasy bardzo związane są ze swoją rodziną, ale muszą znać hierarchię stada, dlatego powinny być wychowywane „twardą” ręką. Przyzwyczajone  są do otwartej przestrzeni, przystosowują się również do życia w mieszkaniu, ale potrzebują dużo ruchu. Są przeszczęśliwe kiedy  mogą być zabierane na długie spacery, na których mają okazję porządnie się wybiegać. Tutaj trzeba jednak uważać przy spuszczaniu ich ze smyczy. Husky ma bowiem wrodzony instynkt poszukiwacza i uciekiniera. Potrafi pobiec w swoją stronę, nie zważając na wołania właściciela. Są uparte, nie przyjdą na każde zawołanie pana oraz dość wybredne
w kwestii żywienia (kwestia indywidualna konkretnego psa). Jednak ich charakter nie składa się z samych wad. Wręcz przeciwnie, posiadają zalety, których  mogą pozazdrościć im inne psy. Są bardzo inteligentne. Zwierzęta te bardzo szybko się uczą. Proces szkolenia nie sprawi właścicielom większych trudności. Ich wrodzony wdzięk zyskuje sympatię zarówno u dzieci jak i dorosłych. Dodatkowo, nie absorbują właściciela swoją uwagą przez cały czas.  Aktywność ogranicza się do radosnego przywitania człowieka. Nie wymagają zabawy przez większość wolnego czasu.

Husky w kinematografii

Powstało wiele fabularnych filmów, w których husky odgrywa główną rolę. W „ Śnieżne Psy” husky pokazany jest w swoim pierwotnym przeznaczeniu, czyli zaprzężeniu i ciągnięciu sań na Alasce. Podobnie jest w filmie „Przygoda na Antarktydzie”, gdzie pies- towarzysz ratuje życie głównego bohatera. O wielkiej przyjaźni ludzi i psów opowiada film pt. „Ostatni traper”
a „Biały kieł” o niezwykłej roli człowieka w oswajaniu dzikiego psa, który posiada w żyłach wilczą krew. Filmy te z pewnością przypadną do gustu  wszystkim miłośnikom tej wyjątkowej rasy i nie tylko.

Husky syberyjski jest bez wątpienia psem wymagającym uwagi, ma z natury trudny charakter, jednak odpowiednia tresura potrafi zmienić jego przyzwyczajenia i bardziej przywiązać do właściciela. Szkolenie nie będzie sprawiało większych trudności przez wzgląd na jego wrodzoną inteligencję. Idealny do wspólnego biegania i wszelkich form aktywności fizycznej. Jest psem o pięknym umaszczeniu, wdzięcznym spojrzeniu i eleganckich ruchach. Bez wątpienia potrafi rozkochać w sobie niejedno ludzkie serce. J

Autor tekstu: Agnieszka RomanowskaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebooku…
…i otrzymuj ciekawe informacje ze świata zwierząt, porady, zdjęcia i śmieszne filmy prosto na swoją tablicę :)