Bokser

Udostępnij znajomym:

bokser1

Być może przed zakupem lub przygarnięciem psa marzysz o tym, żeby jak najdłużej zachował on swój wigor i skłonność do zabawy. W takim razie idealnym pupilem dla ciebie będzie bokser- wieczny szczeniak, którego najbardziej na świecie cieszy uwaga właściciela. Razem przebiegniecie setki kilometrów i spędzicie długie godziny na zabawie i pieszczotach.

Historia

Pochodzenie boksera opisuje pewna niemiecka legenda. Głosi ona, że pierwszego przedstawiciela tej rasy stworzył Bóg w piątym dniu kreacji świata. Chciał on, by był to pies dumny, szlachetny i odważny. Jego ciało ulepił z gliny ze szczególną ostrożnością formując piękną głowę psa. Po pracy Bóg pozostawił swoje dzieło do wyschnięcia.  Bokser jednak wcale nie chciał czekać i zapragnął od razu udowodnić swoją wyższość nad innymi rasami. O ile małe psy od razu z zachwytem wychwaliły jego siłę i majestatyczny wygląd, o tyle większe zaczęły go wyśmiewać i wątpić w jego zdolności do walki. Wściekły bokser ruszył do ataku na swoich prześmiewców. Niestety jego ciało było jeszcze bardzo miękkie. Bokser zderzył się z innym psem i w ten sposób spłaszczył swój pysk, który do dziś stanowi jego znak rozpoznawczy.

Prawdziwa historia tej rasy jest jednak mniej dramatyczna. Bezpośrednimi przodkami bokserów są bullenbeisery. Rasa ta powstała w XVI w po skrzyżowaniu potężnych molosów z lżejszymi i atletycznie zbudowanymi chartami. Gdy w XIX w rasę tę połączono z buldogami, narodziły się boksery od 1905 roku uznawane za nową rasę. Od początku były psami myśliwymi oraz bojowymi i tak są też klasyfikowane do tej pory. Brały udział w polowaniach oraz walczyły z bykami i innymi psami. Wraz z czasem ich przeznaczenie sukcesywnie się rozwijało. Dziś boksery są głównie psami pracującymi i domowymi pupilami. Sprawdzają się również w ratownictwie i jako psy asystujące.

Wygląd

Boksery są dużymi psami o muskularnej budowie. Niestety nieświadomymi swojej siły. Samiec może mierzyć 57- 63 cm i ważyć do 36 kg, a suka osiąga ok. 53- 59 cm wzrostu i waży do 30 kg. Przedstawiciele omawianej rasy mają dumny chód, a ogony noszą wysoko. Czasem charczą i ślinią się. Najbardziej charakterystyczną cechą wyglądu boksera jest jego głowa o szerokim pysku nadająca mu srogiego oblicza. Jego sierść jest krótka i standardowo występuje w rudawym umaszczeniu z białymi pręgami i czarną otoczką pyska. Istnieje też czarna odmiana niebędąca wystawową oraz biała niedopuszczana do hodowli przez fakt, że 1/5 jej reprezentantów nie słyszy.

Pielęgnacja i zdrowie

Jako typowy pies o krótkiej sierści, bokser nie wymaga wyjątkowo złożonej pielęgnacji. Ze względu na to, że linieje cały rok wystarczy przeczesać go raz w tygodniu. Jeśli chodzi o kąpiele to należy je stosować sporadycznie, jedynie w razie potrzeby. Zbyt częste mogą być wręcz szkodliwe dla skóry psa.  Bokserowi powinno się za to regularnie na sucho czyścić uszy i przycinać pazury. W fałdkach skóry na pysku mogą wdawać się infekcje, dlatego warto je od czasu do czasu przemyć. Przechodząc do kwestii zdrowia, boksery są niestety niezwykle podatne na nowotwory- umierają z ich powodu znacznie częściej niż przedstawiciele innych ras. Mają też skłonność do zapadania na schorzenia kręgosłupa i choroby serca. Z kwestii zdrowotnych od innych ras boksery odróżniają słabe zęby, o które z tego powodu należy szczególnie dbać np. poprzez dawanie psu odpowiednich kości, gryzaków.

Temperament

Zasoby energetyczne boksera wydają się być nie do wyczerpania. Pies jest niezwykle ruchliwy i żywiołowy. Uwielbia biegać, wysoko skakać i aktywnie spędzać każdą chwilę. Dlatego tak ważne jest, aby jego właściciel zapewnił mu możliwość do wyhasania się na świeżym powietrzu, najlepiej w jego towarzystwie. Boksery mają bowiem bardzo ekstrawertyczne dusze. Męczy je samotność, pragną jak najczęściej być wśród ludzi. Całkiem dobrze znoszą nawet obecność innych zwierząt, choć te relacje mogą być skomplikowane. Aby bokser wyrósł na ułożonego psa, należy od najwcześniejszych miesięcy poddawać go szkoleniu. Inaczej jego niespożyta energia może zamienić się w dokuczliwość, a czasem agresję. Pozostawiony sam sobie bokser będzie skakać na gości i ciągnąć na spacerze. Jednak z natury ma przyjazne usposobienie i wszelkie problemy wynikają raczej z tego, że łatwo się nudzi, a dodatkowo nie jest świadomy swojej siły. Na boksera, mimo wszystko nie powinno się patrzeć jak na wesołego głuptasa. To inteligentny i odważny pies, który świetnie sprawdzi się w roli domowego stróża.

Bokser bohater

A oto trzy przykłady chwalebnych czynów bokserów.

Bokser Simon był wspaniałym przyjacielem i opiekunem dla niedowidzącego Dave’ a Furukawy z USA. W 2013 roku pewnego dnia pies jak zwykle towarzyszył swojemu panu podczas odprowadzania syna do szkoły. Gdy trójka przechodziła przez pasy nadjechał pędzący wprost na nich samochód. Pies własnym ciałem zastawił Dave’ a i jego syna, a sam zginął przez odniesione rany.

Za to całkiem niedawno w Końskowoli niespełna roczny bokser o imieniu Tofik zaalarmował swoich właścicieli o pożarze w domu. Gdyby nie on, członkowie rodziny Państwa Góreckich być może nie przeżyliby tamtej nocy.

Podobna historia, choć niestety ze smutnym zakończeniem zdarzyła się w Ohio w USA na początku tego roku. 9-letnia bokserka Carmen położyła się na twarzy swojego właściciela, aby chronić go przed ogniem, gdy w domu wybuchł pożar. Niestety po przybyciu służb ratunkowych mężczyzna zmarł, suczkę udało się uratować, choć do końca życia będzie mieć problemy z oddychaniem.

Dla kogo

Bokser to duży pies o ogromnej potrzebie aktywności fizycznej. Jego właściciel musi więc przygotować się na długie spacery, czy wspólny jogging z psem.  Oprócz tego chcąc przyjąć boksera do domu powinniśmy liczyć się z tym, że jako towarzyska istota będzie bardzo absorbować naszą uwagę. Jest psem wesołym i przyjaznym- cierpliwie znosi kontakt z dziećmi, jednak może je niechcący przewracać albo deptać. Do końca życia zachowa swoją żywiołowość i dotrzyma kroku sportowcowi albo miłośnikowi sportów kynologicznych. Nie ma żadnej wątpliwości, że boksery to oddane psy, które jednak należy dobrze wychować i zrozumieć.

Autor: Dominika DąbrowskaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebooku…
…i otrzymuj ciekawe informacje ze świata zwierząt, porady, zdjęcia i śmieszne filmy prosto na swoją tablicę :)