Beagle

Udostępnij znajomym:

beagle1

Niezbyt duży, pięknie umaszczony i do tego obdarzony łagodną postawą beagle sprawia wrażenie idealnego psa ozdobnego. Jednak niech nikogo nie zmyli jego wygląd , chwila spędzona w towarzystwie beagle’ a wystarczy, żeby przekonać  się  o żywiołowości tej rasy. Mimo, że od lat mieszka z rodzinami, beagle nie wyparł swojego myśliwskiego instynktu i nieuświadomionym właścicielom może sprawić niezłe kłopoty.

Historia

Beagle’ e pochodzą z Wysp Brytyjskich. Niegdyś niezwykle modne było tam polowanie na zające i lisy. Do tego zadania przydawały się średniego wzrostu psy, takie które można było określić staroangielskim wyrazem „beagle”, co oznaczało mały. Jednak najpierw, aby je wyhodować krzyżowano ze sobą psy gończe z terierami lub jak mówi inna  hipoteza małe foxhoundy. Powstały psy zupełnie nowej rasy, które choć świetnie zaaklimatyzowały się w domach, na zawsze zostały zaklasyfikowane jako psy myśliwe.

Wygląd, pielęgnacja i zdrowie

Każdy kojarzy beagle’ a. Jego cechą charakterystyczną jest trójkolorowe umaszczenie. Pies mierzy od 33 do 40 cm i waży do 15 kg. Jego ciało jest silne i powinno być umięśnione. Dość typowe są też uszy beagle’a- oklapnięte i długie, osadzone dość nisko na krzepkiej głowie. Pies ma krępy, prosty tułów, a swój ogon nosi często wysoko, nie zaokrąglając go. Krótka sierść nie wymaga szczególnej pielęgnacji, nie trzeba jej nawet regularnie czesać, wystarczy od czasu do czasu. To samo odnosi się do kąpieli- beagle powinien jej zażywać, gdy zajdzie taka potrzeba. U przedstawicieli tej rasy szczególnej uwagi, wymagają jednak długie uszy. Należy je regularnie czyścić, aby nie doszło do zapaleń. Przechodząc więc do zdrowia, beagle to rasa długowieczna o dobrym zdrowiu. W jej obrębie występują jednak choroby oczu, dlatego też powinno się je badać. Oprócz tego trzeba również być ostrożnym przy karmieniu beagle’ a. Wykorzysta on bowiem każdą okazję, aby otrzymać jakiś smakołyk (można to wykorzystać przy treningu), a niestety ma spore skłonności do tycia. A otyły beagle nie tylko będzie krócej żyć i chorować, ale też zwyczajnie będzie smutny i niespełniony. Tusza przeszkodzi mu w bieganiu i węszeniu, które tak uwielbia.

Temperament

Beagle to pies energiczny, uwielbiający tropić i biegać za wszystkim, co się rusza. Potrzebuje długich spacerów i ćwiczeń. Przedstawiciel tej rasy musi dać upust swojej naturze. Jeśli właściciel nie zapewni mu do tego możliwości, sam je sobie znajdzie. Może zniszczyć meble, pogryźć buty, po prostu zdemolować mieszkanie, a gdy akurat znajduje się w ogrodzie, to wykopać dziury.  Warto też pamiętać o jego skłonność do włóczenia się. Znany jest z tego, że ucieka ze swojego domostwa i wraca dopiero po kilku godzinach lub nawet dniach. W każdym razie odpowiednia tresura to dobry pomysł, warto wcześnie nauczyć go posłuszeństwa wobec właściciela. Beagle zarówno wobec ludzi jak i innych psów wykazuje przyjazne nastawienie. Pierwotnie pracował w grupie więc i teraz uwielbia towarzystwo. Ochota na długie zabawy nigdy beagle’ owi nie minie, jest wesoły i pogodny. Co więcej, lubi kontakt z dziećmi. Być może dlatego, że z charakteru jest do nich bardzo podobny. Żwawy jak one i hałaśliwy… Potrafi wydać z siebie trzy różne dźwięki- inny na szczekanie, ujadanie i wycie. W razie potrzeby do skutku korzysta ze swojego talentu.

Beagle w kulturze

Piękne beagle’ e uwielbiające współpracę z człowiekiem zdobyły uznanie w wielu branżach. Ich reprezentant zagrał np. główną rolę w trzyczęściowym filmie „Shilou w opałach” opowiadającym o tym jak pies po perypetiach rozwiązuje detektywistyczne zagadki. Mało kto wie, że słynny Snoopy z komiksów Charlsa Shuzla również jest beagle’em. Przedstawiciel tej rasy stał się też inspiracją dla zabawki- interaktywnego pieska „Bobby- Beagle” marki EPEE.

W skrócie

Beagle jako pierwotny myśliwy nigdy nie będzie „domową maskotką”. To pies potrzebujący dużo aktywności i uwagi człowieka. Jeśli się nie wybiega lub nie dostanie odpowiedniej porcji innej rozrywki, będzie sprawiał kłopoty np. niszczył różne przedmioty, głośno szczeka, itp. Świetnie sprawdzi się u licznej rodziny, ponieważ lubi, gdy wiele się dzieje i dużo osób jest w domu. Życie z zapracowanym, nieobecnym właścicielem będzie dla niego męczarnią.

Autor: Dominika Dąbrowska



Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebooku…
…i otrzymuj ciekawe informacje ze świata zwierząt, porady, zdjęcia i śmieszne filmy prosto na swoją tablicę :)