Labrador retriever

Udostępnij znajomym:

labrador5

Gdyby powstał oficjalny ranking najczęściej spotykanych ras psów na świecie, labrador retriever uplasowałby się w  nim w czołowej piątce, a może nawet trójce. Te wyjątkowe zwierzęta podbiły nasze serca nie tylko swym uroczym wyglądem i mądrym spojrzeniem, lecz przede wszystkim swoim radosnym temperamentem i wielozadaniowością. Od lat sprawdzają się w rolach psów pracujących, asystujących, terapeutycznych, ratowniczych, myśliwskich, czy po prostu jako członkowie naszych rodzin. Jednakże pierwotnie ich przeznaczenie było znacznie bardziej zawężone.

Trochę historii

Sądzi się, że labradory retrievery, dziś często „laby”, pochodzą z Grenlandii i wysp ją otaczających, a także ze wschodnich wybrzeży Kanady. Wywodzą się od psów św. Jana, które w XVIII w zamieszkiwały Nową Fundlandię. Rodzimą ziemią tej rasy nie jest bynajmniej półwysep Labrador, ale o tym za chwilę. Na początku swojej współpracy z człowiekiem psy te pomagały rybakom w wyciąganiu sieci, wyławianiu z wody przedmiotów, a czasem nawet ratowały tonących. Nic więc dziwnego, że obecnie są klasyfikowane jako aportujące psy myśliwskie, a drugi człon ich nazwy brzmi retriever- (po angielsku „to retrieve” oznacza „odzyskać, przynieść”). W 1820 r. labradory trafiły do Europy. Ich hodowlę w Wielkiej Brytanii rozpoczął wtedy lord Malmesbury, który to właśnie błędnie stwierdził, że psy wywodzą się z Labradoru i rozprzestrzenił ten mit. Przywiezione przez niego zwierzęta szybko zostały uznane za nową, oddzielną rasę. To jednak nie na wyspach brytyjskich, ale w USA odkryto, że te czworonogi są zdolne robić znacznie więcej niż tylko polować i aportować. To tam zasłynęły jako idealne psy dla rodziny, bardzo podatne na szkolenie.

Wygląd i  budowa

Labradory to duże psy mierzące ok. 54-57 cm (suki są mniejsze). Występują w barwie czarnej, brązowej i biszkoptowej, która może przybierać różne odcienie żółtego. Jak wszystkie psy myśliwskie mają silne, charakteryzujące się zwartą budową ciała. Ich klatka piersiowa jest rozbudowana i nieco prostokątna. Potężne kończyny pozwalają im szybko się przemieszczać i pływać. Mocne mają też ogony- dosyć grube i zaokrąglone na końcu. Głowa labradora jest szeroka, a zakończony czarnym nosem pysk – długi. Dość charakterystyczne są też jego wpół oklapnięte uszy. Szata psa składa się z dwóch warstw, jest dobrze natłuszczona, co sprawia, że czworonóg łatwo otrzepuje się z wody.

Pielęgnacja

Jeśli chodzi o pielęgnację, labradora należy kąpać raz- dwa razy w roku lub częściej, jeśli brudzi się na dworze np. taplając w błocie. Warto też co jakiś czas czyścić mu uszy- niezbyt głęboko suchą chusteczką. W ten sposób można uniknąć niebezpiecznych zapaleń ucha. Bardzo ważną sprawą jest też ochrona psa przed inwazją kleszczy, których ugryzienia ze względu na ryzyko przeniesienia niebezpiecznej choroby, przede wszystkim babeszjozy, bywają śmiertelne. Na rynku dostępnych jest wiele metod zapobiegania atakowi tych pajęczaków. Mimo ich zastosowania w okresie od kwietnia do października warto sprawdzać dokładnie sierść psa. Labradory linieją wiosną i jesienią i w tym czasie w zależności od konkretnego przypadku sierści na dywanie może się pojawić naprawdę dużo. Konieczne jest wtedy częste, nawet codzienne szczotkowanie. Normalnie wystarczy to robić raz w tygodniu.

 

Temperament

Zapoznawszy się z historią labradorów i ich budową można łatwo wywnioskować, że rasa ta stworzona jest do wszelkiego rodzaju ruchu. Psy te zostały wyhodowane, aby aportować i ta czynność daje im najwięcej radości. Oprócz tego labrador jest miłośnikiem wody, wpada do każdej rzeki i na pewno nie ominie żadnej kałuży. Właściciel powinien więc dostarczyć odpowiednie dużej przestrzeni do życia i codziennej dawki ruchu. Niewybiegany labrador może przysporzyć wielu kłopotów, a nawet stać się agresywny, niszczyć meble i inne przedmioty. Kolejnym powodem, dla którego psy te muszą się dużo ruszać jest ich naturalna skłonność do łakomstwa, a co za tym idzie -nadwagi. Należy dbać o ich odpowiednią wagę (do ok. 36kg), aby do późnej starości mogły się cieszyć zdrowymi stawami.

Labradory są niezwykle przyjazne i uwielbiają kontakt z ludźmi. Sprawiają wrażenie wiecznie uśmiechniętych i zadowolonych z życia istot. Wesoło witają swoich właścicieli i najlepiej czują się wtedy, gdy wszyscy są w domu. Pozostawiane długo i często same wpadają w głęboki smutek. Ich żywiołowość i towarzyskość powinna być jednak odpowiednio szybko skorygowana szkoleniem, inaczej mogą zbyt dosadnie domagać się uwagi i np. przeszkadzać gościom czy zaczepiać nieznane osoby na spacerach. Na pewno nie nadają się do życia z ludźmi zapracowanymi, często przebywającymi poza domem. Swietnie sprawdzą się za to u rodzin- kochają dzieci, potrafią się nimi na swój sposób opiekować i ich bronić.

Użytkowość

Oprócz wcześniej wymienionych cech labradorów do omówienia została jeszcze ta, której psy te najbardziej zawdzięczają swoją popularność, to jest -umiejętność przystosowania się do różnych zadań i duża podatność na szkolenie. Labradory są posłuszne i chętnie współpracują z człowiekiem. To w połączeniu ze świetną pamięcią i wyróżniającym ich wśród innych ras rozwiniętym zmysłem wzroku, pozwala łatwo wyszkolić je do wykonywania różnorodnych prac. To właśnie labradory najczęściej towarzyszą osobom niewidomym, niepełnosprawnym fizycznie czy innym potrzebującym asysty. Cechują się bohaterską odwagą i dużą zwinnością, dlatego też pracują również w policji i w różnych służbach ratunkowych. Niezmordowanie badają miejsca przestępstw czy katastrof, potrafią być bardzo konsekwentne i wytrwałe. Ze znaczącymi sukcesami wypełniają także funkcje dogoterapeutów- ich towarzystwo pomaga chorym zapomnieć o codziennym bólu. Oprócz szpitali czy hospicjów odwiedzają również osoby starsze potrzebujące ich ciepła i bezwarunkowej akceptacji. Ze względu na miłość do ruchu i dużą potrzebę ćwiczeń dobrze sprawdzają się w sportach kynologicznych.

Labrador bohater

Wyjątkowość labradorów wiele razy została potwierdzona ich bohaterskimi czynami.

-Po trzęsieniu ziemi w Ekwadorze w 2016 r. na gruzowiskach wsławił się czteroletni labrador Dayko. Pies uratował spod zawalonych budynków siedem osób, a sam zmarł z wyczerpania.

-Labradorka Lena jest jedną z najlepszych psich tropicieli w Polsce. Tylko w ciągu jednego roku odnalazła w lesie dwójkę zaginionych dzieci i wyłowiła ludzkie zwłoki z bardzo głębokiej wody.

– Jake – labrador bohater z USA, pomagał ofiarom zamachu terrorystycznego z 11 września 2001 i poszkodowanym przez huragan Katrina z 2005. Wsławił się też w czasie kilku klęsk żywiołowych.

– Labrador Figo w 2013 r w Białej uratował jednodniowe kocięta, które znalazł w krzakach.

– Labrador Pefo jest pierwszym psem w Polsce, który pomaga osobie niedosłyszącej.

Labrador w kulturze

Chyba najbardziej znanym filmem z labradorem w roli głównej jest powstały na podstawie książki o tym samym tytule wzruszający do łez „Marley i ja”. Z mniej znanych produkcji warto też obejrzeć francuską komedię pr. „Didier” o psie, który tak bardzo chciał pomóc swojemu panu- trenerowi, że aż przemienił się w człowieka i został piłkarzem. Labrador był też pierwszoplanowym bohaterem filmu „Pies imieniem Chrismas” o młodym chłopaku, z zaburzeniami  umiejętności szkolnych, który adoptując psa zmienił swoje życie. Kolejny film z labradorem to też disneyowska produkcja „Pies, który uratował święta”. Jeśli chodzi o książki warto polecić tytuł, który mówi chyba wszystko- „Szczeniak. Jak labrador ocalił chłopca z ADHD”- Liama Creeda. Przedstawiciel tej rasy pojawia się też w książkowej serii dla młodzieży „Gone” Micheala Granta jako pupil jednej z głównych bohaterek- Lany. Labradory to też czasem „twarze reklamowe” różnych produktów chociażby… papieru toaletowego marki Velvet.

W skrócie

Labradory to duże, piękne psy o przyjaznym usposobieniu i żywiołowej osobowości. Łatwo się uczą i warto jak najwcześniej je wyszkolić, aby wydobyć z nich najlepsze cechy charakteru. Sprawdzają się zarówno w zadaniach specjalnych jak i w roli domowych pupili. Polecane są dla dużych rodzin, osób aktywnych, czy potrzebujących psiej pomocy. Sama ich pielęgnacja nie jest trudna, należy jednak zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie psu odpowiedniego stylu życia- pełnego ruchu, interakcji z człowiekiem i… aportowania, bo właśnie to labradory kochają najbardziej.

Autor tekstu: Dominika DąbrowskaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebooku…
…i otrzymuj ciekawe informacje ze świata zwierząt, porady, zdjęcia i śmieszne filmy prosto na swoją tablicę :)