Jamnik

Udostępnij znajomym:

jamnik1

Odważny, wytrwały i dumny to cechy charakteru, którymi na pierwszy rzut oka nikt nie opisałby jamnika. Te małe czworonogi ze względu na swój charakterystyczny wygląd raczej nie pasują do typowego wyobrażenia psa myśliwego, a przecież to właśnie polowaniem na początku się zajmowały.

Historia

Rodzimą ziemią jamnika są Niemcy, to tam już w średniowieczu wykorzystywano go w czasie polowań. Sama niemiecka nazwa jamnika- Dashshund świetnie wyjaśnia jego pierwotne przeznaczenie- oznacza „borsuczy pies”.  Okazuje się bowiem, że podłużne ciała i niski wzrost jamników uczyniły je niezastąpionymi łowcami małych zwierząt. Psy te z łatwością wciskały się do wąskich nor, aby skutecznie wyciągnąć lub choć wypłoszyć swe ofiary. Wraz z czasem jamniki rozpowszechniły się w całej Europie i wyszkoliły w polowaniu na coraz różniejsze zwierzęta żyjące w wielorakich środowiskach. Odnalazły się też w zupełnie nowej roli domowego pupila.

Wygląd

Ze względu na chęć przystosowania jamników do polowań na większą liczbę zwierząt krzyżowano je tak, aby otrzymać odpowiednie typy. W ten sposób wyodrębniły się jamniki standardowe, miniaturowe i królicze, a każda z tych odmian może być krótkowłosa, długowłosa lub szorstkowłosa. Jeśli chodzi o budowę ich ciała żartobliwie mówi się, że jamnik jest wysoki na pół psa, a długi na półtora. Swoim wyglądem natchnęły też język angielski, w którym ich nazwa brzmi „ a sausage dog”– dosłownie pies kiełbasa. Są niskie, mają krótkie nogi i charakterystycznie długi tułów z nisko umiejscowionym prostym ogonem. Jamniki występują w wielu odcieniach barwy rudej, czarnej lub brązowej mogą mieć jaśniejsze plamy. Ich głowa także jest niewielka, lecz długa z osadzonymi z tyłu oklapniętymi uszami, pysk mają wydłużony.

Pielęgnacja

Pielęgnacja jamnika zależy od typu jego szaty. Psy krótkowłose wystarczy czesać raz w tygodniu, tak samo jak i szorstkowłose, których pielęgnację dodatkowo należy wzbogacić o regularne trymowanie. Jeśli właściciel nie jest pewny swoich umiejętności w tym zakresie albo po prostu nie ma czasu może zawsze skorzystać z usług profesjonalnego salonu groomerskiego. Jamniki długowłose powinny być czesane częściej, ok. dwa razy w tygodniu grzebieniem. Wszystkie typy psów trzeba też kąpać w razie potrzeby i pilnować długości pazurów. Zaleca się też dbać o uszy psa czyścić je raz w tygodniu. Jeśli chodzi o sprawy związane ze zdrowiem, jamnik ma dużą skłonność do tycia, któremu należy zapobiegać odpowiednią dietą. Raczej nie warto liczyć, że jamnik zmusi się do dużej dawki ćwiczeń. Dodatkowo jamniki często cierpią na choroby oczu, dlatego warto je regularnie badać pod tym kątem. Problematyczną częścią jamniczego ciała bywa też często kręgosłup.

Temperament

Jamnik to mały zadziorny piesek zawsze gotowy do ataku. Ma dużą skłonność do szczekania i podgryzania, jest też bardzo energiczny i potrzebuje zajęcia. W domu nie mając możliwości łapania borsuków potrafi zrealizować swój łowczy instynkt niszcząc meble, kopiąc doły, czy wygryzając dziury w dywanie. Jamnik uwielbia długie zabawy na w słońcu, źle znosi mróz i w chłodne dni niechętnie wychodzi na zewnątrz.  Trudno narzucić mu swoje zdanie, gdyż ceni sobie niezależność i często działa z uporem. Dlatego też niełatwo poddaje się szkoleniu, a posłuszeństwa na pewno nie ma w genach. Nie lubi też dzieci i  jest to jego cecha charakterystyczna, raczej nie do zmiany. Nie powinno się jednak traktować specyficznego temperamentu jamnika jako wady. Pies ten nie jest przecież złośliwy ani agresywny. Co więcej cierpliwa tresura może wydobyć z niego naturalną wierność i przyjazny stosunek do właściciela. Obcych jamnik traktuje z dystansem, trzeba zasłużyć sobie na jego zaufanie, ale swojego ukochanego pana będzie bronił do kresu sił. Świetnym tego przykładem jest nagłośniony przez Fundację Jamniki Niczyje przypadek jamnika Freda, który uratował swojego właściciela, gdy ten dostał zawału na klatce schodowej. Fred sprowadził na miejsce sąsiadów i ocalił życie swojemu panu. Zapewne pomogła mu w tym typowa dla ras bystrość i baczna obserwacja terenu. Trzeba docenić ich odwagę i wytrzymałość, a jamniczą dumę i pewność siebie uważać za zaletę.

Jamnik w kulturze

Jamniki znane są jako symbol naszego zachodniego sąsiada. Podobizna jamnika- Waldi była oficjalną maskotką Letnich Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Jamnik jest też bohaterem książkowej komedii Olgi Trzecieckiej pt. „Jamnik z kluskami”, a w drugiej połowie XX w wydawnictwie „ Czytelnik” ukazywała się seria kryminalistyczna „Z jamnikiem”. Ciekawą pozycją z przedstawicielem tej rasy w roli głównej jest też powieść Doroty Sumińskiej „Świat oczami psa”.

W skrócie

Jamnik to mały pies z wielkim duchem. Nie można go pomylić z żadną inną rasą ze względu na charakterystyczny wygląd- jedyny w swoim rodzaju wydłużony tułów. W wychowaniu jamnika trzeba postawić na dużą konsekwencję i jasne zasady. Ze względu na swój charakter jest polecany jako pupil dla osób cierpliwych, potrafiących uszanować niezależność swojego psa. Nie wymaga dużej aktywności, więc będzie się dobrze czuł także u zapracowanego właściciela. Jamnik mimo swej wesołości i miłości do zabawy nie lubi kontaktu z dziećmi.

Autor tekstu: Dominika DąbrowskaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebooku…
…i otrzymuj ciekawe informacje ze świata zwierząt, porady, zdjęcia i śmieszne filmy prosto na swoją tablicę :)