Jaka rasa psa będzie dla mnie odpowiednia?

Udostępnij znajomym:

jaka-rasa-psa-bedzie-odpowiednia

Czyli wszystko o tym czym kierować się przy wyborze pupila i dlaczego warto pomyśleć
o adopcji psa ze schroniska.

Lubimy psy małe, duże, włochate lub krótkowłose. Każdy z nas ma inny gust oraz osobowość, dlatego jeden będzie zachwycony wielkim bernardynem a inny nie wyobrazi sobie życia bez ratlerka. Jednak nie tylko nasze upodobania są wyznacznikiem wyboru odpowiedniego psa. Dużo zależy od miejsca zamieszkania, członków rodziny, zdrowia i czasu. Jak więc wybrać najrozsądniej? Oto kilka wskazówek.

Pomyśl nad idealnymi, według ciebie, cechami psa

To, jaki charakter będzie miał nasz przyszły pupil ma ogromne znaczenie. Jeśli chcemy aby był on naszym kompanem i wspólne mieszkanie było przyjemnością a nie tylko obowiązkiem, warto dopasować jego temperament do naszych preferencji. Jeśli jesteśmy osobami żywiołowymi, lubimy długie spacery albo regularnie biegamy, odpowiednimi rasami mogą okazać się husky syberyjski, spaniel, chart, owczarek niemiecki, foksterier, golden retriever, seter czy wyżeł. Rasy te w większości wymagają sporo naszej uwagi i poświęcenia czasu nie tylko na regularne wychodzenie na dwór, ale także zabawę, czułości oraz tresurę. Od nas wymagają zatem cierpliwości, radosnego usposobienia oraz energii. Co innego gdy aktywność fizyczna nie sprawia nam przyjemności, albo nie mamy na nią czasu. Warto wtedy zastanowić się nad mopsem czy pekińczykiem. Odpowiednie będą też rasy: king spaniel angielski, sznaucer, pudel, white terier, yorkshire terier, jamnik oraz szpic miniaturowy. Są to przeważnie niewielkie psy, sięgające najwyżej do kolana. Nie potrzebują dużo ruchu, wystarczą spacery. Idealne dla osób spokojnych, uczuciowych, starszych lub zapracowanych.

Ważne jest to, gdzie mieszkasz

Kiedy mamy już na oku konkretną rasę, warto zastanowić się czy nadaje się on do mieszkania w bloku, lub wręcz przeciwnie, czy odnajdzie się jako pies podwórkowy. Ogólnie przyjmuje się zasadę, ze im mniejszy piesek, tym lepiej przystosuje się do mniejszej przestrzeni. Mieszkanie w bloku na pewno źle zniosą owczarki niemieckie, dogi, bernardyny i wszelkie tzw. psy stróżujące. Są one stworzone do przebywania na dużej przestrzeni i nawet regularne, długie spacery czy bieganie, nie są w stanie im tego zastąpić. Oczywiście potrafią się dostosować do panujących warunków, jednak może to źle wpłynąć na zmianę ich usposobienia (zwiększonej apatii lub wręcz przeciwnie- nadpobudliwości). Warto zatem dobrze przemyśleć ten wybór.

Czy zdrowie pozwala ci na posiadanie psa?

Często zdarza się, że przebywając w otoczeniu zwierząt zaczynamy kichać, dostajemy kataru
i zaczerwienia spojówek. Alergia z reguły wyklucza posiadanie zwierzęcia, jednak warto najpierw dokładnie zbadać przyczynę wymienionych wyżej objawów bo może się okazać, że nie musimy rezygnować z kupna czy przygarnięcia pupila. Jeśli mamy alergię na sierść, warto poszukać takich ras, które mają włosy. Należą do nich yorki, maltańczyki, grzywacze chińskie. Pocieszające jest to, że istnieje sposób na całkowite pozbycie się niechcianej alergii. Jest to odczulanie polegające na podawaniu odpowiednich dawek szczepionki zawierającej alergen, na który dana osoba jest uczulona. Leczenie to wymaga czasu, ale przyniesie oczekiwane efekty a tym samym możliwość posiadania psa beż żadnych wyrzeczeń.

Jeśli posiadamy inne choroby, które na przykład uniemożliwiają nam regularne spacery czy nieustającą opiekę nad zwierzęciem, trzeba dobrze zastanowić się nad chęcią jego posiadania
i rozważyć takie aspekty jak pomoc innych członków rodziny lub znajomych. Jeśli nie możemy na takie wsparcie liczyć, lepiej zrezygnować z jego posiadania po to, aby uniknąć ewentualnego oddania go do schroniska i przysporzenia mu cierpień.

Może nie kupuj a adoptuj?

Skupiliśmy się wyłącznie na wybraniu odpowiedniej dla nas rasy psa, ale jest przecież masa psów mieszanych czekających najczęściej na swoje domy w schroniskach. Tutaj również mamy wybór. Możemy przygarnąć dużego psa o cechach owczarka, bernardyna lub charta, który może zamieszkać na podwórku w ogrodzie a także będzie idealnym kompanem joggingu. Mnóstwo jest też małych piesków nadających się do ciasnych mieszkań w blokach. Aby znaleźć najbardziej odpowiadającego nam kundelka, wystarczy wybrać się do schroniska, powiedzieć pracownikom o swoich oczekiwaniach wobec psa a ci pomogą nam wybrać tego „jedynego”. Pamiętajmy też, że z reguły kundelki są zdrowsze i odporniejsze na wszelkie choroby, które nękają inne psy rasowe. Dodatkową zaletą będzie to, że adoptując psa, nie wydamy żadnych pieniędzy, które musielibyśmy wydać na psa rasowego. A ich kwota mogłaby sięgać nawet do kilku tysięcy złotych.

Mówi się że to nie właściciel, a pies znajduje swojego Pana. Może warto zatem zdać się na swoją intuicję i wziąć tego, który niekoniecznie będzie wyróżniał się swoim wyglądem czy powszechnym zainteresowaniem, ale wiernością, przywiązaniem i łagodnym usposobieniem. Taki pies będzie naszym najlepszym przyjacielem do końca swoich psich dni.

Autor tekstu: Agnieszka RomanowskaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebooku…
…i otrzymuj ciekawe informacje ze świata zwierząt, porady, zdjęcia i śmieszne filmy prosto na swoją tablicę :)