Rottweiler

Udostępnij znajomym:

rottweiler1

Rottweilery są psami dość powszechnie kojarzonymi z agresją, która, co gorsza, dla wielu osób stanowi ich główną zaletę. Prawda jest jednak taka, że wszystko zależy od odpowiedniego wychowania. Rottweilery, jak wszystkie inne psy, stają się napastliwe dopiero wówczas, gdy są nieodpowiednio traktowane. Złe zachowanie u każdego psa to sygnał o tym, że obchodzimy się z nim inaczej niż powinniśmy, a nie, że zwierzę z natury jest problematyczne. To dobra wiadomość dla osób, których od przygarnięcia rottweilera powstrzymywała obawa przed ich agresją. Rottweilery to w rzeczywistości psy bardzo wszechstronne, o bogatych predyspozycjach, z których wybrane właściciel może u psa rozwijać za pomocą właściwych treningów.

Trochę historii

Rottweilery najprawdopodobniej wywodzą się z italijskich mastifów. Już w starożytności razem z rzymskimi legionami pokonywały ogromne dystanse zaganiając bydło, a następnie broniły tymczasowych bastionów. Były wykorzystywane między innymi w wyprawach na Germanię. Rasa szybko rozprzestrzeniła się po całym Imperium Romanum, a po jego upadku, psy te dalej pomagały hodowcom bydła i rzeźnikom. Rzadziej były wykorzystywane w psich zaprzęgach. Na przełomie XIX i XX wieku, mimo wcześniejszej długowiecznej popularności, rottweilery niemal wyginęły na rzecz mniejszych piesków. Miało to również związek z zakazem pędzenia bydła i zastąpieniem psów zaprzęgowych osłami. Szczęśliwie, na początku XX wieku psi hodowcy postanowili zadbać o odnowienie tej rasy. Dziś rottweilery kwalifikuje się do psów stróżujących, a ich popularność utrzymuje się na stałym poziomie.

Wygląd

Rottweiler charakteryzuje się wyjątkowo muskularną sylwetką, a wielkością wpisuje się na listę psów olbrzymów. Pies dorasta nawet do 68 cm, a suczka mierzy średnio tylko 5 cm mniej. Waga przedstawicieli tej rasy oscyluje w granicach 42- 50 kg. Dwuwarstwowa szata rottweilera jest czarna gdzieniegdzie przełamana podpalanymi łatami. Rottweiler ma długi prosty ogon, masywne silne łapy oraz szeroką głowę z wiszącymi uszami.

Pielęgnacja i zdrowie

Opieka nad rottweilerem nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Krótkowłosego psa wystarczy regularnie czesać, by zapobiec pojawianiu się kłaków sierści na dywanie. Swojego pupila należy kąpać tylko w razie potrzeby. Przechodząc do kwestii zdrowia, rottweiler jak większość dużych psów jest zagrożony skrętem żołądka oraz dysplazją stawów biodrowych i łokciowych.

Temperament

Rottweilery ewolucyjnie przystosowały są do pełnienia funkcji obronnych. Wskazuje na to nie tylko adekwatna budowa ciała, ale przede wszystkim ich charakter. Rasa ta wyróżnia się swą odwagą i czujnością – tym cechom dadzą popis w różnych sytuacjach, nawet niekoniecznie tego wymagających. Na własny sposób próbują pilnować porządku w rodzinie, dlatego potrzebują jasnych reguł i cierpliwego wychowania. Trening rottweilera nie powinien zawierać kar fizycznych – jak w przypadku każdego innego psa takie próby wymuszenia posłuszeństwa wzmogą tylko psi opór. Jak widać, rottweiler nie będzie dobrym wyborem dla osób niekonsekwentnych i słabo doświadczonych w kontaktach z psami. Z drugiej strony właściciel, który uniknie błędów wychowawczych i zrozumie naturę swojego czworonoga zdobędzie dla siebie wiernego przyjaciela gotowego do obrony w nagłych sytuacjach i zgodnego do współżycia na co dzień. Może nawet okaże się, że rottweiler potrafi też być słodkim kanapowcem.  Co więcej, mądrze ułożony reprezentant naszej rasy nie będzie sprawiał kłopotów w kontaktach z innymi zwierzętami, czy gośćmi. Następną wartą omówienia kwestią jest zapotrzebowanie rottweilera na ćwiczenia fizyczne. Wbrew pozorom nie jest ono bardzo duże. Pies rzeczywiście wymaga regularnego ruchu, jednak wystarczą długie spacery połączone z zabawą. Pomimo imponujących rozmiarów pies tej rasy dobrze czuje się też w średniej wielkości pomieszczeniach. Może więc mieszkać w mieszkaniu lub domu z niekoniecznie dużym ogrodem.

W skrócie

Rottweilery są świetnymi psami stróżującymi. Dzięki odpowiedniemu wychowaniu psy te wyrastają również na przyjaznych i uroczych towarzyszy. Jako zwierzęta o wszechstronnych zdolnościach, rottweiler sprawdzi się nie tylko w swej pierwotnej roli obrońcy, ale też jako typowy pupil rodziny. Rasa ta niepolecana jest jedynie wąskiemu gronu psiarzy: rodzinom z małymi dziećmi, starszym, osobom wybitnie nieaktywnym.

Autor: Dominika DąbrowskaDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polub nas na Facebooku…
…i otrzymuj ciekawe informacje ze świata zwierząt, porady, zdjęcia i śmieszne filmy prosto na swoją tablicę :)